LiveZilla Live Chat Software

E-Ticaret (Elektronik Ticaret)’in Türleri

E-Ticaret (Elektronik Ticaret)'in Türleri
  • 27
    Ara

E-Ticaret (Elektronik Ticaret)’in Türleri

Elektronik ticaret içinde bulunan ticaret tarafları itibariyle 4 ana gruba ayrılır.

1. Şirketler Arası (B2B- Business To Business) Elektronik Ticaret: Şirket içi veya şirketler arası yapılan bu tür ticaret 1960’ların başından beri kullanılmakta olup en yaygın kullanılan elektronik ticaret şeklidir.
Elektronik Veri Değişimi (Electronik Data Interchange) olarak da adlandırılır. Firmaların elektronik ortamda tedarikçiye sipariş vermesi, faturalarını temin etmesi ve bedellerini ödemesi bu bölümde değerlendirilmektedir.

2. Şirket-Tüketici Arası(B2C- Business to Customer)Elektronik Ticaret: Elektronik ticaretin en çok bilinen türü olmakla birlikte son yıllardaki web ve wap teknolojilerindeki gelişmelerle ortaya çıkmış yeni bir tür alışveriş ortamıdır.
Sanal Mağaza uygulamaları ile firmalar elektronik ortamda; bilgisayardan otomobile, kitaptan pizzaya birçok ürünün doğrudan tüketiciye satışını yapmaya başlamışlardır.
Yaygın GSM kullanımı ile birlikte wap teknolojisi de tıpkı web teknolojisi gibi gelişmektedir. Ve yer, zaman gibi kısıtlar olmaksızın elektronik ticaret yapılan uygun bir ortam haline de gelmiştir.

3. Şirket-Kamu İdaresi Arası Elektronik Ticaret: Kamu ile şirketler arasındaki lokal ağlar üzerinde yapılan ticaret, haberleşme ve diğer tüm etkinlikleri bu alanda tanımlayabiliriz.
İlk örneklerini, internette yayınlanan kamu ihaleleri ve firmaların elektronik ortamda teklif vermeleri şeklinde görebiliriz.
E-Ticaretin yaygınlaşmasını desteklemek amacı ile kamunun vergi ödemeleri, gümrük işlemleri de sanal dünyaya taşınmaktadır.

4. Tüketici-Kamu İdaresi Arası Elektronik Ticaret: Tüketici ile kamu idaresi arasında her türlü sağlık, vergi ve hukuksal etkinliği bu alanda
sıralayabiliriz. Henüz yaygın örnekleri olmayan bu kategoride ehliyet, pasaport başvuruları, sosyal güvenlik primleri ile vergi ödemeleri, vb.
uygulamalar ile Elektronik Devlete geçişin sağlanması planlanmaktadır.

Şirketler Arası (B2B) ve Tüketici-Kamu İdaresi Arası Elektronik Ticaret türleri, ticaret hacmi nedeniyle diğer türlerden daha çok gelişmiştir.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan E-ticaret sistemleri B2C (Business to Customer) firmadan müşteriye e-ticaret sistemi, diğeri ise B2B (Business to Business) firmadan firmaya e-ticaret sistemidir. İki sistem arasındaki en büyük fark müşteri kitlesidir. B2B e-ticaret işlemleri firmadan firmaya yaparken, B2C e-ticaret sistemi firmadan müşteriye yapılmaktadır.

Yorum Kapalı.