LiveZilla Live Chat Software

E-Ticaret İle Neler Yapılabilir?

E-Ticaret İle Neler Yapılabilir?
  • 27
    Ara

E-Ticaret İle Neler Yapılabilir?

İnternet ortamı bilindiği gibi sonsuz bir deryadır ve bunun yanında e-ticaret e de bir sınır bırakmak yanlış olur. Yapabileceğiniz şeylerin sınırı sizin pazarlama becerinize bağlıdır.
Her cinsten, ırktan, huydan insanın bulunduğu bir internet ortamı mevcutken pazarlama tekniğiniz sayesinde internetten aklınıza gelebilecek hemen hemen herşeyin satışını yapabilmeniz mümkündür.
Bugün ülkemizde 35 milyon internet kullanıcısı bulunuyor ve bu rakam hızla artmaktadır.
Bununla birlikte artık ilerleyen pazar teknolojisi ile ülkemizde internete giren her 3 kişiden 1’i internet üzerinden alış veriş yapıyor diyebiliriz.
Bankalar Arası Kart Merkezi’nin verilerine göre 2010 yılının ilk 6 ayında kredi kartıyla yapılan her 100 liralık harcamanın 7 lirasının sanal mağazalarda yapıldığını gösteriyor. Ayrıca yapılan alış verişlerin %30’unun giyim sektöründe gerçekleştiği istatistiklerde yer alıyor.
2005 Yılında kişi başına düşen ortalama alış veriş tutarı 76 Lira iken bugün bu rakam 250 Liraya aşmış durumdadır. Şu anda internet üzerinden alış veriş yapan kullanıcı sayısı 30 milyonu aşmıştır.
Ülkemizin 2009 yılında 10 milyar lira olan e-ticaret hacmi, 2010 yılında 15 Milyar liraya ulaşmıştır. 2011 yılında ise bu rakam tam 2 katına çıkarak 30 milyar lirayı buldu ve her geçen gün daha da artmaktadır.
Dünya’da ise durum ülkemizden farklı değildir. 2010 yılında Amerika’da 167,3 milyar dolar olan e-ticaret hacmi, 2011’de yüzde 16,1 artarak 194,3 milyar dolara yükselmiştir.
İngiltere’de de sektör 2011 yılını bir önceki yıla göre yüzde 17’lik bir artış ile 119,24 milyar pound ile kapatmıştır.
Görüldüğü üzere dünyada e-ticaret hacmi hızla artmaktadır tabi ülkemiz için de aynı artış gerçekleşmektedir.
Kaldı ki verilen değerler yıllar öncesine aittir. Günümüzde ise ticaret hacminin giderek büyümesi bu değerleri daha da önemsiz hale getirmektedir.

Yorum Kapalı.