LiveZilla Live Chat Software

Elektronik Ticaret’in Kapsamı

Elektronik Ticaret'in Kapsamı
  • 27
    Ara

Elektronik Ticaret’in Kapsamı

-Elektronik ticaret, her türlü bilgisayar ağları üzerinden, ürün tasarımı, üretilmesi, tanıtımın yapılması, ticari muameleler hesapların ödenmesi ile ilgili tüm etkinlileri kapsar.
-Elektronik ticaret çok dağınık etkinlikleri içerir. Bunlar arasında mal ve servislerin elektronik olarak alışverişi, sayısal içeriğin anında kaynaktan sunma, kamu alımları, doğrudan tüketiciye pazarlama ve satış sonrası servisler gibi etkinlikler sayılabilir. Elektronik ticaret, her türden mal ve hizmeti kapsar.
-Elektronik ticaret kısaca elektronik olarak iş yapmak demektir.
-Elektronik ticaret alışılagelmiş etkinlikler (sağlık, eğitim) ve yeni etkinlikler (sanal alışveriş merkezleri) olmak üzere bir dizi değişik aktiviteyi de kapsar.
-Elektronik Ticaret Koordinasyon Kurulunun, hukuk çalışma raporuna göre, e-ticaret; birey ve kurumların, açık ağ ortamında (internet) ya da sınırlı sayıda kullanıcı tarafından ulaşılabilen kapalı ağ ortamında (extranet, intranet) yazı, ses ve görüntü şeklindeki sayısal bilgilerin işlenmesi iletilmesi ve saklanması temeline dayalı ve değer yaratmayı amaçlayan ticari işlemlerin tümünü kapsamaktadır.
Buna göre ticari sonuçlar doğuran ya da ticari faaliyetleri destekleyecek eğitim, kamuoyunu bilgilendirme, tanıtım vb. amaçlar için elektronik ortamlarda yapılan işlemlerde e-ticaret kapsamında değerlendirilmektedir.

Yorum Kapalı.