LiveZilla Live Chat Software

İhracat Adımları

İhracat Adımları
  • 24
    Ara

İhracat Adımları

1- İlk olarak ihraç edeceğiniz ürüne göre İhracatçı Birliğine üye olmanız gerekmektedir.

2- İhracını yapmak istediğiniz ürüne göre, o ürünleri ithal etmek isteyen firmalar ile görüşünüz.
Bu kapsamda mevcut firmalar ile görüşmenizin en kolay yolu olarak internet üzerinden bilgi toplama, ihracat ile ilgili kuruluşlardan destek alma yöntemlerini seçebilir veya atlanmaması gereken önemli noktalardan biri olan fuarlara katılım sağlayarak iletişiminizi arttırabilirsiniz.

3- İletişim sürecinde firmalar ürününüz için sizlerden fiyat teklifi alacaklardır. Verilen fiyat teklifleri ve diğer koşullar alıcı firmanın istediği gibi ise karşılıklı anlaşma sağlanmaktadır.

4- İhracat için gerekli belgeleri hazırlamanız amacıyla bir gümrük müşaviri ile irtibata geçmeniz gerekir.

5- Gümrük müşaviri ihracatın yapılacağı ülkeye göre A.TR Dolaşım Belgesi, EUR.1 Dolaşım Sertifikası ya da Menşe Şahadetnamesini ve İhracatçı Birliği masraflarını ihracatçı adına öder.

6- Bu arada sizler de ihraç edeceğiniz ürünlerinizin sigorta işlemlerini, paket listesini ve faturasını düzenlemelisiniz.

7- Hazırladığınız tüm belgeleri gümrük müşavirine teslim edin. Nakliyeciler ile görüşme yapın. Görüşmeyi siz de yapabilirsiniz gümrük müşavirinizde.

8- Gümrük müşaviri ilgili gümrük müdürlüğüne gidip beyannameyi tescil ettirir.

9- Teslim şekline göre ürünler, ithalatçıya teslim edilir.

10-Ödeme şekli mal mukabili ise; ithalatçı, ürün kendisine teslim edildiğinde ödemeyi yapar. Akreditifli ödeme de tercih edilebilir.
Peşin ödemelerde ise, öncelikle sizin hesabına ödeme yapılır ve ihracatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Kapalı.