LiveZilla Live Chat Software

Klasik Ticaret İle E-Ticaret’in Kıyaslanması

Klasik Ticaret İle E-Ticaret'in Kıyaslanması
  • 27
    Ara

Klasik Ticaret İle E-Ticaret’in Kıyaslanması

E-Ticaret ile klasik ticaret arasındaki en büyük fark işlemsel hızdır. İşlemler elektronik ortamda saniyeler içinde gerçekleşebilirken, gerçek hayatta bu işlemleri yapmak haftalar alabiliyor.
İki ticaret arasındaki belirgin farklar genel olarak hız, iletişim ve onay işlemlerinde ortaya çıkmaktadır.
Veri aktarımının sağlanması için klasik yöntemde bir çok yol olmasına karşın bunların hepsi e-posta ve diğer data aktarım alanlarından daha hızlı olamaz.
Örnek verecek olursak; Herhangi bir ürün alacak olan firma internetten ve klasik ticaret yöntemiyle alışveriş yapacak olsun.
Klasik ticarette; Firma x şirketinden ürün ile ilgili öncelikle katalog isteyecektir. Ardından katalogda belirlediği ürün için şirketten fiyat teklifi isteyecektir.
Daha sonra diğer firmalardan da katalog ve fiyat isteyerek ilk firmadaki ürünle karşılaştırmasını yapacaktır. Ardından hangi ürünü almaya karar verdi ise o firmaya form aracılığıyla sipariş verecektir.
Siparişi alan firma stoklarını kontrol edip, sevkiyat hakkında form aracılığıyla tekrar alıcıya bilgilendirme gönderecektir. Fatura ve irsaliye kesimi için yine form gönderimine başvurulacaktır ve işlemler bu şekilde sürekli uzayarak devam edecektir.
E-Ticaret sektöründe ise; Web sitelerinin yardımı ile ürünü seçen firma, diğer firmaların web sitelerinden de kontrolleri yaparak ürünlerin fiyatlarını karşılaştıracak ve satın alacağı ürüne anında karar verebilecektir.
Ardından seçtiği firmadan sipariş vererek, tedarikçi firma da elektronik sistem üzerinden belirli olan stoğunu görerek siparişe yanıt verecektir.
Ve elektronik ödeme sayesinde saniyeler içinde gerçekleşen alışverişin ardından ürünün çıkışı yapılarak müşteri mail vb. yardımı ile bilgilendirilecektir.  Alışveriş de böylelikle tamamlanmış olacaktır.

Yorum Kapalı.