LiveZilla Live Chat Software

Mikro İhracat Nedir?

Mikro İhracat Nedir?
  • 24
    Ara

Mikro İhracat Nedir?

Kat-i ve satış amacıyla yapılan 150 kg ve 7500 Euro değerini geçmeyen gönderilerin , hızlı hava taşımacılığı ile gümrük müşaviri hizmetine gerek kalmadan e-beyanat ile yollanmasını sağlayan ihracat işlemlerine mikro ihracat denir.
20 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde değişiklik yapılmasına dair Seri 3 No’lu Tebliğ ile 2009/15461 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 126. maddesi kapsamında 30 kg ve 1.500 euro’yu geçmeyen ihracat rejimine konu eşyanın hızlı kargo firmaları tarafından yapılakabilecek beyanın limitleri 150 kg ve 7.500 euro’ya çıkartılmıştır.
Söz konusu tebliğe göre, limit arttırımı yayım tarihinden itibaren bir ay sonra yürürlüğe girdğinden 22 Ağustos 2011 tarihinden itibaren belirtilen limitlerde sadece bedelli ihracat gönderilerinizin gümrük beyanı operatör sıfatıyla hızlı kargo firmaları tarafından yapılmaktadır.
Farklı rejim gerektirmeyen; fuar&sergi, tamire giden eşya, bedelsiz, hediye, dahilde işlem, hariçte işlem gibi ihracatlar, izne tabii, denetime bağlı ürünler (gıda,ilaç,kimyasalar ürünler vb.) kapsam dışıdır.

Yorum Kapalı.