LiveZilla Live Chat Software

Tüketiciler İçin E-Ticaret’in Avantajları

Tüketiciler İçin E-Ticaret'in Avantajları
  • 16
    Oca

Tüketiciler İçin E-Ticaret’in Avantajları

Ülkemizde internet kullanıcıları henüz tam anlamıyla e-ticareti kullanmaya alışamamış gibi görünse de e-ticaretin hem Türkiye hem de Dünya ticaretine sağladığı avantajlar kullanıcıların bu sektöre hızlıca yönelmesini büyük oranda etkilemiştir.
Ve son yıllara baktığımızda e-ticaret kullanıcısı sayısında ki artışlar da firmaların bu sektöre olan ilgilerini artırmalarına katkı sağlamıştır.
Peki tüketicilerin E-Ticarete yönelmelerini sağlayan avantajlar nelerdir?

-7/24 Alışveriş Yapabilme İmkanı;
E-Ticaret pazarının büyümesi ile birlikte talep oranı da büyük artış göstermiştir. Artık dünyanın herhangi bir yerinden internete bağlanmak çok kolay.
Böylece kullanıcılar internet bağlantılarının olduğu her yerden istenilen saatte ve istenilen günde yani 7 gün 24 saat alışveriş yapma imkanına sahip oldular.
Gece karnınız acıktığında açık restoran aramaktansa internete girip yemek siparişi verebilirsiniz. Bir arkadaşınıza hediye almak için mağaza mağaza dolaşmanıza gerek yok. Artık online alışveriş günün her saatinde ve her yerde sizin yardımınıza koşuyor.
İster eve gittiğinizde ister iş yerinizde mobil cihazınızdan ya da bilgisayarınızın başından hemen birkaç tık ile istediğiniz ürünü satın alabiliyorsunuz.

-Farklı Ürünlere Ulaşabilme Kolaylığı;
Kullanıcılar artık bulundukları bölgede satılmayan ürünleri e-ticaret sayesinde istedikleri zaman anında satın alabiliyorlar.
Satın almak istediğiniz ürün farklı bir şehir ya da ülkede bile olsa, kargo ve diğer geliştirilmiş ulaşım seçenekleri ile istediğiniz ürün kapınıza kadar gelebiliyor.
Online alışveriş kullanıcıları için sınırları kaldırmakta ve farklı seçenekleri ile talepleri artırmakta hızla ilerlemektedir.

-Geniş Ürün Yelpazesi;
İnternet dünyası ürün çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Dolayısı ile kullanıcılar internette birçok çeşitte ve kalitede ürünü kısa bir gezinme ile anında bulma şansına sahip.
Elektronikten giyim kuşama, ev araç gereçlerinden ikinci el ürünlere kadar internette neredeyse aranılan herşeyi bulmak artık mümkün.
Ürün çeşitliliğinin bol olmasının sağladığı bir fayda ise kullanıcılar aynı ürünlerin fiyatlarını farklı internet sitelerinden karşılaştırabilir ve böylece en uygun fiyatlısını uygun ödeme seçenekleri ile birlikte gönüllerince satın alabilirler. Eskisi gibi en uygun fiyatlı ürünü mağaza mağaza dolaşıp bulmaları gerekmiyor artık. Bu sayede internet kullanıcıları hem zamandan tasarruf ediyor hem de piyasadaki en ucuz ürüne anında sahip olabiliyorlar.
İnternetten istediğiniz kişiye hediye gönderebilirsiniz. Alışverişi yapıp, faturayı kendi adresinize yollatabilir ve aldığınız ürünü doğrudan hediye olarak istediğiniz kişiye göndermiş olursunuz. Bu sayede arkadaşlarınızın doğum günlerinde, düğünlerinde ya da diğer önemli günlerinde yanlarında olamasanız da, internetten hediye gönderme fırsatına sahip olmuş oluyorsunuz.
Alışveriş merkezlerindeki kalabalığa girmenize gerek kalmıyor artık.

-İkinci El Ürünleri Alabilir ve Satabilirsiniz;
Artık e-ticaret ile birlikte müşteriler internet üzerinden istedikleri yerden ikinci el ürünlere ulaşabilir ya da kendi kullanmadıkları ürünlerini internet aracılığıyla satışa sunabilirler.
Böylece ihtiyaç duyduğunuz ürünlerin ikinci ellerine rahatlıkla ulaşabilir ve daha ucuza istediğiniz bölgeden ilgili ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
Gelişen teknolojinin de yardımı ile artık sokak sokak dolaşmanıza gerek kalmadan istediğiniz ikinci el ürünü kolaylıkla bulabilir ve dünyanın bir ucunda da olsa alışverişlerinizi rahatlıkla yapmanız mümkündür.
Böylelikle piyasa araştırması yapmaya gerek kalmadan ekonomik bir şekilde ikinci el eşyalara erişiminiz kolaylaşmıştır.

-İndirim ve Kampanyalar;
Çoğu firma, kullanıcıları online alışverişe yönlendirebilmek için farklı gün ve saatlerde ürünlerinde farklı kampanya veya indirimler düzenleyebiliyorlar.
Kullanıcılar da aradığı ürüne büyük indirimlerle çok daha ucuz bir fiyata sahip olabiliyorlar. Ayrıca e-posta ile ya da şirketlerin sosyal medya hesaplarını takip ederek bu indirimlerden anında haberdar olup, bu fırsatlardan yararlanabiliyorlar.
Artık mağaza mağaza gezinmenize, hangi mağazanın hangi üründe ne kadar indirim yaptığını öğrenmek için türlü türlü uğraşlarla kendinizi yormanıza ya da herhangi bir kampanyası var mı yok mu diye araştırma yapmanıza gerek kalmadı. Online alışveriş dünyası, tüketicilere zamandan tasarruf sağlamakta ve memnuniyeti ileri seviyeye taşıyacak alışverişlerde kolaylığı gözler önüne sermektedir.

Evinizde koltuğunuzda ayaklarınızı uzatarak konforlu bir şekilde ihtiyacınıza göre alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.
İş temposundan arta kalan vaktinizi alışveriş merkezlerinde ya da marketlerde geçirmek istemiyorsanız, internetten sipariş vererek kendinize vakit ayırabilirsiniz.
Büyük şehirlerde yaşıyorsanız trafik sorunu yaşamıyor, toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekmiyor ya da kendi aracınızı kullanıyorsanız park sorunu yaşamıyor ve tabi ki akaryakıttan da tasarruf sağlıyorsunuz ve hava koşullarından da etkilenmemiş oluyorsunuz.
Bunların dışında bir de kişiye özel olan iç çamaşırı ya da yetişkin ürünleri gibi alışverişler vardır. Mağazalarda birebir bu alışverişleri yapmaya çekinen kullanıcılar, online mağazalardan gerekli tüm ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabiliyorlar. Bu konuda özellikle Türkiye’de oldukça çekingen olan kullanıcılar için bu tür online mağazaların sayısı hızla artmaktadır.

Yorum Kapalı.